• 7. Mersin CNR Kitap Fuarı
  • 22-30 Ekim 2022
Kalan Süre

Kitap tutkunları CNR Mersin Kitap Fuarı'nda buluştu


Akdenizli kitapseverleri en sevilen yazarlar ile 6’ncı kez bir araya getiren Mersin CNR Kitap Fuarı, kapılarını açtı. Fuar, 28 Kasım’a kadar CNR Expo Yenişehir Fuar Merkezi’nde yayınevleri, yazarlar ve kitapseverleri tek çatı altında bir araya getiriyor.
 
 
CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem’in ev sahipliğinden düzenlenen Mersin CNR Kitap Fuarı’nın açılışına, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Vahap Seçer, Ak Parti Mersin Millet Vekili Hacı Özkan, CHP Mersin Millet Vekili Ali Mahir Başarır, Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Adem Koca, Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan katıldı. 
 
6. CNR Mersin Kitap Fuarı'na Mersinli ve Adanalı okurlar yoğun ilgi gösteriyor. 500 binin üzerinde kitapseverin ziyaret etmesi beklenen fuar, Prof. Dr. Caner Taslaman, Doç. Dr. Emre Dorman, Aytuğ Atıcı, Dündar Hızal, Erol Mütercimler, Işık Öğütçü, Saygı Öztürk, Zeynep Sey, Tuba Ezici, Murat Menteş, Ali Lidar’ın aralarında bulunduğu ünlü isimlerin söyleşileri ve yüzlerce imza gününe de sahne oluyor.
 
 
“Bilgiyi yöneten süper güç olur”
 
Bu gün ilimizde Mersin CNR Kitap Fuarı’nın açılmasından dolayı mutluluk yaşıyoruz diyen Mersin Valisi Ali İhsan Su, “Fuarlar çok önemli, çok değerli organizasyonlardır. Pandemi nedeni ile fuar organizasyonlarında geçen yılı kapattık ama bu sene iyi gidiyoruz.
Dünyada en önemli şey bilgidir. Bilgiyi yöneten, dünyanın süper gücü olur. İçinde bulunduğumuz çağa bilgi çağı diyoruz. Bilgiye ulaşmak, bilgilenmek, bilgi üretmek çok önemli. Bunun da birçok yolu vardır. Bunlardan biri, belki de en önemlisi okumaktır. 
 
Dünyayı başkasının gözüyle görmek, yenidünyalara açılmak okumakla oluyor. Okumak bizim geçmişi, bugünü ve geleceği bilmemizi sağlıyor. Günümüzü okuyabilen kişi geleceği belirler. Bu yüzden okuma alışkanlığını kazandıran bu tip fuarlar çok değerli. Kitap fuarlarında sadece kitap alışverişi yapılmıyor. Ayrıca kitapseverleri yazarlarla ve çok sayıda etkinliklerle de buluşturuyor. Şehrimize bu değerli kültürel etkinliği kazandırdığı için CNR Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ceyda Erem’e teşekkür eder, fuarın ilimizde hayırlı uğurlu olmasını dilerim” şeklinde konuştu.  
 
 
Ak Parti Mersin Millet Vekili Hacı Özkan bir hazine arıyorsak, başarılı olmak istiyorsak, bilgiye sahip olmak istiyorsak okumamız gerekir dedi. ise Okumak bir yolculuk, heyecandır diyen CHP Mersin Millet Vekili Ali Mahir Başarır CNR ailesine çok teşekkür etti. 
“Kafa dağıtmak için kitap okuyorum”
 
Hayatta edindiğim deneyimlerden şunu öğrendim. En büyük silahımız eğitimdir. Ne kadar eğitimli iseniz tüm sorunlarda başa çıkabilir, başarı oranınızı artırırsınız. Eğitim almayan toplumlardan savaş, kargaşa ve toz bulutu eksik olmaz. 
 
Ben hayatımın her noktasında okumaya değer verdim. İnsanlar kafa dağıtmak için birileri ile iletişime ihtiyaç duyar, ben kitaba yönelirim. Okumayı toplumun her kesimine tavsiye ediyorum. Mersin’de böyle bir fuarın olması çok hoşumuza gidiyor. Kitap fuarı şehrimiz hakkında çok önemli bir algı oluşturuyor. Zaten okuyan bir şehiriz ve bu fuar bunun kanıtı olarak bize kültürlü bir kent izlenimi veriyor. 
 
 
“Mersin en önemli etkinliklerinden birine kavuştu”
 
CNR Kitap Fuarı’nın Akdeniz bölgesinin en büyük kültürel etkinliklerinden biri olduğunu dile getiren Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, “ Bu fuarda çok büyük bir emek var. Pandemi koşullarında özverili bir şekilde tüm önlemlerin alındığı fuar ile Mersin en önemli etkinliklerinden birine kavuştu. Tabiatımız gereği her şeyi deneyimlemeye yetemeyiz. Ama kitap fuarı ile bunu telafi edebiliriz” dedi. 
Pandeminden dolayı uzun süre fuar düzenlenmediğini dile getiren Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan ise CNR Holding’e çok teşekkür etti. Kızıltan, “ Bu fuar çok değerli bir organizasyon. Diğer fuarlardan oldukça faklı olan kitap fuarlarını yediden yetmişe, öğrencisinden öğretmenine tüm halk takip edebiliyor. Herkes bu fuarda kendinden bir şeyler bulabiliyor” dedi. 
 
“On binlerce kitabı okurlarla buluşturduk”
 
Okumanın, doğduğu andan itibaren birçok eğitim süreci geçiren insan için en kolay ve en etkili öğrenme yolu olduğunu dile getiren CNR Holding Pazarlama Grup Başkanı Mert Kaan Duman, “Gelişmiş ülke toplumları sahip oldukları bilgilerin %60’ını, ülkemizin aksine kitap okuyarak edinmektedir. Hayata geçirdiğimiz kitap fuarları ile Türk halkının kitap okuma alışkanlığını daha yukarı çekme çabasındayız. Hem Mersin’de, hem de İstanbul’da organize ettiğimiz kitap fuarları aracılığı ile toplumumuzun düzenli kitap okuma alışkanlığına katkı sağlayabilmek bizim için en büyük kazançtır.
 
Kitap fuarları; on binlerce kitabı okurlarla buluşturan en etkili kültürel organizasyonlardır. Ayrıca kitapseverler fuarlarda en sevdikleri yazar ve çizerlerle bir araya gelme imkânı da bulmaktadır” dedi.